Porady

Zabieg chirurgiczny to trudny okres dla zwierzęcia oraz jego właściciela. W związku z tym aby zminimalizować ryzyko wystąpienia powikłań oraz zwiększyć bezpieczeństwo zabiegu, należy zwierzę wcześniej odpowiednio przygotować.
  • Zaleca się przez ostatnie 24 godziny przed zabiegiem nie podawać żadnego pokarmu stałego ale zapewnić dostęp do wody. Pełny żołądek to dodatkowe obciążenie organizmu, nasila wymioty, a tym samym wzrasta ryzyko zaaspirowania treści do płuc.
  • W tym czasie zwierzęta powinny być pod specjalnym nadzorem, unikać wysiłku, powinny być wyprowadzane na smyczy, a w przypadku zwierząt poruszających się swobodnie (koty) należy przetrzymywać je w pomieszczeniu.
  • Po zabiegu przez kilka godzin funkcje organizmu są upośledzone. Należy zwierzęciu zapewnić opiekę, spokój i ciepło. Podczas wybudzenia zwierzę nie kontroluje swoich ruchów. Legowisko powinno być przygotowane na podłodze, aby uniknąć urazów.
  • Jeszcze kilka godzin upośledzony jest odruch połykania, dlatego stopniowo należy wprowadzać do żywienia płyny, a po kilkunastu godzinach pokarmy półpłynne i wreszcie stałe. O postępowaniu w przypadku trudnych zabiegów np. na jamie brzusznej poinformuje lekarz operujący.
  • Szczególną uwagę należy zwrócić aby w okresie zdrowienia zwierzę nie wykonywało gwałtownych ruchów, wysiłku, co mogło by doprowadzić do urazów rany. W gabinecie "LiderWet" lekarz zaproponuje odpowiednie zabezpieczenia rany np. opatrunek pooperacyjny, kołnierz.

 
W razie dodatkowych pytań lekarze gabinetu "LiderWet" chętnie służą radą i dostarczą wszelkich informacji.
LiderWet - Gabinet Weterynaryjny - Słomniki - Kraków
LiderWet - Gabinet Weterynaryjny - Słomniki - Kraków